Formater
- Bibliotekslydbog på CDJanuar 2004 ISBN: 9788773948651Pris inkl. moms 2.985,00 kr.Pris ekskl. moms 2.388,00 kr.
Oversat af Jan Mølgaard
Omslag ved: Boström, Aavatsmark, Utgren og Wistbacka
Indlæst af Paul Becker
13 cd'er i 1 mappe
Samlet tid: 14:26
Til pressen
I det Herrens år 1150 fødtes Arn Magnusson til Arnäs som søn af stormanden Magnus og hans hustru Sigrid.
VEJEN TIL JERUSALEM er beretningen om, hvordan Arn opdrages af cisterciensermunkene ved Varnhem Kloster i Västra Götaland og Vitskøl Kloster i Danmark og her får den bedste uddannelse, Europa på det tidspunkt kan præstere. Han lærer latin og fransk. Han lærer at finde vej i den Hellige Skrift. Og af den vældige broder Guilbert de Beaune lærer han at håndtere bue og sværd som en ridder uden frygt og dadel. For cisterciensermunkene har forstået, at Arn nok ikke er bestemt til at blive klosterbroder, og aner at han vil kunne gøre mere nytte som en Kristi stridsmand og troens forsvarer i det Hellige Land. Arn er imidlertid uvidende om Guds planer med ham, da han ung og uskyldig vender tilbage til den fædrene gård og ufrivilligt inddrages i magtstridigheder. Her møder han også for første gang kvinden, lysten og kærligheden - med det resultat at han dømmes af kirken til at gøre bod som tempelridder i det Hellige Land. Vejen til Jerusalem er begyndt.
VEJEN TIL JERUSALEM er første del af en trilogi fra korstogstiden. Det er en historie om en epoke i Europas historie, og det er en historie om vold, kærlighed og gudstro og om kulturelle modsætninger, dumhed og fordomme.
Følg i Arns fodspor. Gør rejsen i virkeligheden. Se her.
Formater
- Bibliotekslydbog på CDJanuar 2004 ISBN: 9788773948651Pris inkl. moms 2.985,00 kr.Pris ekskl. moms 2.388,00 kr.
Oversat af Jan Mølgaard
Omslag ved: Boström, Aavatsmark, Utgren og Wistbacka
Indlæst af Paul Becker
13 cd'er i 1 mappe
Samlet tid: 14:26
Til pressen
Anmeldelser
"Eco skriver et sted: Længe leve drømmen om middelalderen, bare fornuften ikke sover. Det gør den så sandelig ikke hos Guillou. Og det gør læseren slet ikke, når han først er på Vejen til Jerusalem."
"“Vejen til Jerusalem” går rent ind. Som underholdning og som historisk spændingsroman med et veldokumenteret middelalderbillede."